Kas TOIMNE või LABANE?

Kas tead, mille poolest erinevad toimne ja labane kude?  Mis neil tegelikult vahet on?
Kangastelgedel kootud vaipade maailmas on oma oskussõnavara nagu kõigis teistes maailmadeski. Teades mõne lihtsama termini sisu, saad teha targemaid ja kiiremaid valikuid.

Seega: kas sa vajad TOIMSES või LABASES koes kootud vaipa?
Tegelikult on kõik muidugi väga lihtne.  Lisan siia kolm internetist otsitud skeemi, mis näitavad lõimelõngade ja koeribade ristlemist.

LABANE (ingl. k plain) kude pole mitte  "labane" kude, vaid kõige lihtsam algkude kangakudumise maailmas. Lõimelõng liigub ühe koelõnga pealt ja teise koelõnga alt, järgmine vastupidi. Pind on nagu punutud korv. Kangas või vaip saab õhemat sorti, on kergem  ja värvil on suur mõju üldilmele. 


TOIMNE (ingl. k
 twill) kude on natuke keerulisem ja ka suuremate võimalustega. Toimse koe tunneb selle järgi ära, et alati on temas olemas diagonaalsed kudumisjooned. Lõimed ja kude ristlevad vähemalt kahese sammuga. Kõige rohkem tuntud toimne kude on tänapäeval teksariie. Toimset kudet saab kududa lihtsalt ja ka väga keeruliselt, st moodustada suuri mustreid ja tema mõlemad pooled on alati veidi erinevad. On olemas lainetoimne,  murd-nurktoimne, punutistoimne, murdtoimne jne kude. Diagonaalsed kudumisjooned saavad olla järsemad või laugemad. Kui labast kudet kootakse kahe tallalauaga, siis toimne kude vajab juba vähemalt nelja tallalauda. Siit ka need suuremad võimalused.

Toimses koes vaip saab paksem ja tihedam ja raskem kui labases koes vaip. Ta on vastupidavam ja teda saab kududa elavama pinnaga kui labast kudet.

Nagu ikka tekstiilide maailmas, otsustab tellija, mis talle on hetkel olulisem ja kui vastupidavat/rasket/klopitavat/mustrilist vaipa talle on parasjagu vaja.

Kui sind hakkas kangasteljemaailm eriti huvitama, siis loe siit  kõvasti põhjalikumat seletust.

Või mine otse   e-poodi

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kuidas valida targalt kaltsuvaipa

Järgmine

3 võimalust villaste beebitekkide pesemiseks ja kuivatamiseks. Sobib ka suurrätikutele

Jaga seda artiklit